Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Instagram Kullanıcıları İçin Derin Anlatım (Hesap çalma,kapatma vs...)

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : ardayuce
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Admin Grubu
26
mesajlar
26
konular
0
REP PUANI
Kurucu Grubu
Ticaret Sayısı: (0)
18-07-2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)

Ad Soyad: Arda Yüce
Meslek: Wesmaster
Yaşadığın Yer: İstanbul
Biyografi: Admin.
Cinsiyet: Erkek
Hesap Onayı: Kimlik Doğrulanmış

Kazanılan Para: 761.43 TL

Sosyal Profilleri
#1
Exclamation  11-09-2019 Saat: 01:21 (En son düzenleme: 11-09-2019 Saat: 01:26 ardayuce.)
Öncelikle merhaba hocalarım. Instagramda edindiğim 4 yıllık birikim sonucu bu konuyu açmaya karar verdim. Herkesin bildiği gibi forumun çoğu instagram üzerinde büyük bir pazarlama kitlesine sahip , çok değerli hesaplar ve çok büyük emekler harcıyoruz hesaplarımıza bende bugün detaylı bir şekilde instagram üzerinde değineceğim.

Öncelikle hepimizin bildiği gibi sürekli çalınan hesaplara değineceğim;
Şunu belirtiyim eskiden çok rahattı istenilen hesabın kullanıcı adından hesabımı geri al formuna girilebiliyordu ve sahte belgelerle hesapların çalınması adminin yanıt hızına bağlıydı. İşini bilen birisinin istediği hesabı çalması 2 gün sürmüyordu. Ama geçen yıl gelen güzel güncelleme ile bu açıkda kapatıldı ve artık lamerlar sosyal mühendislik yoluna başvurdular eskidende kullanılan bir yöntem çoğunuzun bildiği gibi bu metodlara değineceğim.
Hesap çalma yöntemi;
Metod 1 Keylogger ve Brute Force;
Brute force bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Rastgele metin üreterek şifreniz deneniyor. Bunun çok gelişmişleri mevcut algoritmaları baya bi geliştirmişler. Hakkınızdaki bilgiler girilerek güzel bir list oluşturulabiliyor. Bundan korunmak için şifrenizi hayatınızla alakasız , semboller bulunduran zor bir şifre yapın.
Keylogger ise klavyede bastığınız tuşları kayıt eder bilgisayarınızda ki ( kredi kartı, sosyal medya şifrelerinizi vs.) bilgilerinizi kayıt eder ve karşıdaki kişi yani bilgisayarınıza keyloggeri girmesini sağlayan kişi istediği zaman bu bilgilere uğraşabilir.
Keylogger'dan Nasıl Korunur : Bilmediğiniz Tanımadığınız Kişilerin Attığı Herhangi birşeyi indirmeyiniz veya güvensiz olan internet sitelerinde ki dosyaları,uygulamaları indirmeyiniz bi oyunun hilesini arayıp birilerine sormayınız sizi kandırıp şu oyun hilesi denedim çalışıyor gibi yalanlar atıp size indirtip bilgilerinizi çalabilirler .
Metod 2 Sosyal Mühendislik
Öncelikle şunu belirtiyim işletme hesaplarında eklediğiniz bilgi mailine hesabınızın orjinal mailini eklemeyiniz. Çünki şuanda kullanılan tek bir yöntem var oda sosyal mühendislik. Lamerların izlediği yolu anlatayım. Lamerlar bildiğimiz gibi yaş kitlesi 11-15 arası değişen arkadaşlarımız tek tek hesaplara bakıyor işletme hesaplarında iletişim maili ekleniyor ya o mailleri kopyalıyorlar veya numaraları kopyalıyorlar. Zaten çoğumuz işletme hesabı kullandığımız için numaramız ve e-mail adresimiz %80 ihtimalle bulunuyor. Lamerlar bu mailleri veya smsleri toplayıp size sahte instagram adınada atabilirler veya değişik uzantılarla mail atıyorlar örneğin; Hesabınız instagram koşullarını ihlal etti lütfen hesabınızı doğrulayın, Hesabınızda şüpheli haraketler tespit ettik ve benzeri sahte scam mail gönderiliyor en önemlisi eskiden mavi tik formuydu ama artık güncelleme geldiği için o methodu kullanmayı bıraktılar genellikler ihlalden vuruyorlar hesap. Bazı arkadaşlarımız uyuku sersemi oluyor, mavi tik görünce heyecanlananlar oluyor vs vs... Lütfen şunu unutmayın instagram üzerinde form kullanırken veya mail üzerinden yönlendirilirken asla sizden şifre istemez.
Artık hesabınız için korkmaya gerek yok;
Artık bütün formlar fixlendi yani sosyal mühendislik harici hesabınız direk çalınamaz. Ama cidden çok uyanıklar olabiliyor. Örnek vereyim mavi tikli bir hesap çalmışlar form atıp kullanıcı adını değiştirmişler (bildiğiniz gibi mavi tikli hesapların kullanıcı adı değişmez form atmanız gerek) instagram destek ekibi gibi yazıyorlar ve mavi tikli olduğu için insanlar inanıp attıkları linke girip mavi tik formu doldurduklarını sanıp hesaplarından oluyor. Lütfen böyle şahsiyetlere ve oyunlara inanmayınız. Instagram sizden asla şifre istemez...

Malesefki Türkiye'de instagram bürosu yok. Bu yüzden savcılığa gidenlerin %80 i dosya masrafları ödeyip zararlı bir şekilde ayrılıyor. Sadece belgeleri sağlam olan instagram için işletme belgesi bulunan hesaplar bir ihtimal hesaplarını geri alıyor. Zaten artık hesapları geri almak eskisinden daha kolay. Maile gelen bilgileri revert this change butonuna tıkladığınız an hesap kurucuya düşer ve çalan kişide kullanamaz sizde mailden direk alabilirsiniz veya form atarak ulaşabilirsiniz hesabınıza.

Hepimizin baş belası kapanan hesaplar;
Bu konuda malesef instagram çok yetersiz. Hesap kapama formlarına %90 olarak botlar bakıyor. Bot dediğime bakmayın instagrama ait değil. Instagram adminleri kendileri geliştirmiş bir admin ile konuşmuştum o anlatmıştı, hazırladıkları bot ile gelen belgelerin sahteliğini vs otomatik olarak belirliyor (sözde) ve otomatik dönüt yapıyor. Formlara sistem baktığı için profesyonel shop yapan birisi rahatlıkla bir hesabı kapatabilir. Malesef bu formlar kapanamıyor çünki gerçek mağdur insanlar o zaman erişemez ve çok sıkıntı olur. Bu formlarda genellikle taklit hesap, ticari hak bildirimi, koşul ihlali vs... Bu konuda alınabilecek önlem malesef yok denilecek kadar az. Lütfen hesabınızın bilgilerini doğru tanımlayın ve bi yedekte tutun ( hesap ismi, kullanıcı adı, cinsiyet vs) eğer kişisel hesapsa erkekseniz cinsiyeti kadın yaparsanız adınıza hazırlanmış bir sahte erkek kimliği direk reddedilir.

Instagram'da markamın kullanıcı adını almak istiyorum?
Bu da mümkün fakat biraz zor şansı. Öncelikle hedefe hesap kullanılmaması lazım uzun süre afk bir hesap olursa şans yükselir. Ve o isme ait bir domaininiz varsa işiniz kolaylaşır. Eskiden kolaydı bir süre uğraşmıştım ama instagram'ı bıraktım artık uğraşmıyorum. O isim size aitse zaten ve hesap afk ise %80 ihtimalle kullanıcı adını alabilirsiniz. 7-60 gün içerisinde geri dönüş yapıyor instagram zaten kullananlar vardı forumda satışıda vardır bilgilisinizdir çoğunuz. Anlatmak isterdim ama malesef anlatamıcam bu metodu çoğu insan ekmek yiyor kusura bakmayın

Hesabımın ilk mailine nerden ulaşabilirim?
Çoğu müşteri hesabı ilk maili ile satın almak ister doğal olarak. Bunu çoğunuz biliyorsunuzdur ama ben yinede değineyim. Tarayıcınızdan instagrama giriş yapın. Profili düzenle kısımına erişin, Gizlilik ve Güvenlik kısımından Hesap verilerini görüntüleyin . Orda hesabınızda geçmişde kullanılan mailler, telefonlar, kullanıcı adları vs hepsi mevcuttur. Siber suçlar zaten burdan yola çıkar. Ip adresleri, biyografiler, email adresleri, giriş çıkış bilgileri gibi bilgiler log kayıdı şeklinde tutulmaktadır, oradan bakabilirsiniz

Hesabıma mavi tik almak istiyorum;
Doğrulanmış simgesi talep etmek için:
Doğrulanmış simgesi talep ettiğiniz hesaba giriş yaptığınızdan emin olun.
Profilinize gidin ve simgesine dokunun.
Ayarlar > Doğrulama İste'ye dokunun.
Adınızı ve soyadınızı girin ve koşulları karşılayan bir kimlik belgesi gönderin (ör. devlet kurumu tarafından verilmiş fotoğraflı kimlik belgesi).
Hesabınız doğrulamaya uygun olsa bile, talepte bulunmanın hesabınızın doğrulanacağını garanti etmediğini aklınızda bulundurun .
Doğrulanmış simgesi için başvuru gereklilikleri nelerdir?
Instagram hesaplarını değerlendirirken, kamu yararına uygun olup olmadıklarını ve doğrulama kriterlerimizi karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için birkaç faktörü göz önünde bulundururuz.
Instagram'ın Hizmet Koşulları'na ve Topluluk Kuralları'na uymanın yanı sıra, hesabınızın şu kriterleri karşılaması gerekir:
Özgün olmak: Hesabınız gerçek bir kişiyi, tescilli bir işletmeyi veya kuruluşu temsil etmelidir.
Benzersiz olmak: Hesabınız, temsil ettiği kişi veya işletmenin benzersiz varlığı olmalıdır. Bir kişi veya işletmenin sadece bir hesabı doğrulanabilir, dile özel hesaplar bu konuda istisnadır. Genel ilgi alanlarına yönelik hesapları doğrulamayız (ör. @yavrukopekler).
Eksiksiz olmak: Hesabınızın herkese açık olması, biyografi, profil fotoğrafı ve en az bir gönderiye sahip olması gerekir. Profiliniz, diğer sosyal medya hizmetlerine yönlendiren "beni ekle" bağlantıları içeremez.
Dikkate değer olmak: Hesabınız tanınmış, sıkça aratılan bir kişi, marka veya kuruluşu temsil etmelidir. Birden fazla haber kaynağında öne çıkan hesapları inceleriz ve ücretli ya da tanıtım amaçlı içerikleri inceleme kaynağı olarak kullanmayız.
Doğrulama sürecinde asılsız veya yanıltıcı bilgiler sunarsanız, doğrulanmış simgenizi kaldıracağımızı ve hesabınızı silmeye yönelik başka işlemler yapabileceğimizi aklınızda bulundurun.
Doğrulanmış simgesi için başvurduktan sonra ne olur?
Talebiniz değerlendirildikten sonra, hesabınızın doğrulanıp doğrulanmadığını belirten bir bildirim alırsınız. Talebiniz reddedilirse, 30 gün sonra yeni bir talep gönderebilirsiniz.
Instagram'ın doğrulanmış simgelerini istediği zaman kaldırabileceğini ve şu durumlarda simgenizi geri alabileceğini veya hesabınızı kapatabileceğini aklınızda bulundurun:
Doğrulanmış simgenizin reklamını yapar, simgenizi aktarır veya satarsanız.
Profil resminizi, biyografi veya ad kısmını diğer hizmetlerin tanıtımını yapmak için kullanırsanız.
Hesabınızı bir üçüncü taraf aracılığıyla doğrulatmaya çalışırsanız. Not: Instagram, doğrulama için asla ödeme istemez

Hesap açma formları;
Aşağıdaki formları kullanarak hesaplarınızı açabilirsiniz;

Kapanan her hesap için kullanılabilir bir form;
https://help.instagram.com/contact/1652567838289083
Bu formun facebook üzerinden instagram formu;
https://www.facebook.com/help/contact/1652567838289083
Kapanan kişisel hesaplar için kimlik atarak hesap açma formu;
https://help.instagram.com/contact/396169787183059
Yine her hesap için kullanılan belge gerektirmeyen açıklama formu;
https://help.instagram.com/contact/606967319425038

Instagram'a ait diğer bütün formlar;
spoiler gizle
Bazıları kapanmış olabilir. Direk arşivimden yapıştırdım.https://help.instagram.com/contact/740949042640030 - Başkasının Eline Geçen Hesaabı Bildirin https://help.instagram.com/contact/730583250290732 - Yaşınızı Doğrulayın
https://help.instagram.com/contact/293397334168432 - Yaşınızı Doğrulayın 2
https://help.instagram.com/contact/438525166257277 - Geliştirici Bir Sorun Var
https://help.instagram.com/contact/1701222010148021 - Bir Karar İnstagram Geliştirici bir Sorun rapor veya İtiraz
https://help.instagram.com/contact/151081798582137 - E-posta adresi zaten kullanımda
https://help.instagram.com/contact/584460464982589 - Zorbalık Veya Taciz Rapor Et
https://help.instagram.com/contact/383679321740945 - Topluluk kurallarımızı İhlal raporu
https://help.instagram.com/contact/636276399721841 - Taklit Hesap Şikayet Talep Formu
https://help.instagram.com/contact/349116505181735 - Android için İnstagram – Siyah Görüntüler
https://help.instagram.com/contact/552695131608132 - Telif Hakkı Rapor Formu
https://help.instagram.com/contact/372592039493026 - İnstagram üzerinde bir Hak İhlali ya da İhlali raporlama
https://help.instagram.com/contact/723586364339719 - Reşit Olmayan Bir Çocuğu Bildirme Formu
https://help.instagram.com/contact/424745097661047 - Taciz veya zorbalık için İnstagram bir yorum raporu
https://help.instagram.com/contact/482633291790470 - İnstagram Gizlilik Haklarının İhlali için bir Fotoğraf veya Video raporu


Instagram ne tür verilemizi toplar?
Aslında çoğumuz okumadan “koşulları okudum ve kabul ediyorum.” Butonuna tıklayarak bu koşulları kabul ediyoruz. Peki bu koşullar nelerdir ?
En başta İnstagram üzerinden yaptığınız mesajlaşmalar, paylaştığınız fotoğraflar, fotoğrafların konumu gibi verilerin yanında;
“Özel korumalara tabi veriler: Facebook profil alanlarınızda veya Önemli Gelişmelerinizde dini inancınız, siyasi görüşünüz, "ilgilendiğiniz" kişiler veya sağlığınız hakkında bilgiler paylaşmayı seçebilirsiniz. Bu ve diğer bilgiler (ırk veya etnik köken, felsefi inanç, sendika üyeliği gibi) ülkenizin kanunları çerçevesinde özel korumalara tabi olabilir.”
Kaynak: https://help.instagram.com/519522125107875
En çok etkileşim kurduğumuz ve mesajlaştığımız kişiler, takip ettiğiniz sayfalar, beğenilen içerikler gibi verileri de toplamaktadır. Ek olarak cihazınızdaki çağrı kayıtları, SMS kaydı geçmişi gibi verileri de toplamaktadır.(hem başkalarının hem de sizin tanıyor olabileceğiniz kişileri bulmada yardımcı olmak için.)
Görüntülediğiniz ve iletişim kurduğunuz içerikler, hesaplar ve bunlarla geçirdiğiniz hareketliliğin sıklığı ve süresi kayıt altına alınmaktadır.
Cihaz bilgisi;Kullandığınız bilgisayar, telefon, İnterenete bağlı TV ve İnstagram ürünleriyle entegrasyon sağlayan diğer internete bağlı cihazlardan gelen bilgileri toplamakta ve farklı cihazdan alınan bu bilgiler birleştirilmektedir.
İşletim sistemi, donanım ve yazılım süreleri, pil seviyesi, sinyal gücü, kullanılabilen depolama alanı, tarayıcı türü, dosya ad ve türleri gibi bilgiler toplanır.
Kullandığınız oyun, uygulama ve hesaplara ait bilgiler toplanır.
Bluetooth sinyalleri, Wi-Fi erişim noktaları ve baz istasyonları hakkındaki bilgiler toplanır.
GPS konumu, kamera veya fotoğraflara erişim gibi etkinleştirilen, cihaz üzerinden izin verilen bilgiler toplanır.
IP adresiniz, mobil operatörünüzün ismi, saat dilimi, cep telefonu numaranız gibi bilgiler toplanır.
İnstagramın veri ilkesini okuyarak ve biraz daha kısa ve öz hale getirerdim eksikler olabilir.

Siber hesap çalanlara nasıl ulaşıyor?
Kısaca anlatayım;
spoiler gizle
Şimdi öncelikle polis instagram yetkilisine sorar;
Polis : Merhaba, 06.01.2019 tarihinde "ouzkilic" hesabına hangi ip adresi ile giriş yapılmış ve e-maili nedir?
Instagram : Merhaba 06.01.2019 tarihinde "ouzkilic" hesabına 81.61.235.565 ip adresinden girilmiştir ayrıca hesaba kayıtlı e-mail adresi "ouzkilic@r10.net" dir

Bunun üzerine bakar siber bu bir vpn ip sidir, vpn sunucusu ile iletişime geçilir;
Polis : Merhaba beleşr10vpn sitesi, üyelerinizden kime 81.61.235.565 ip' sini verdiniz. Bu vpn'e 6 Ocak günü hangi ip ile bağlanıldı?
Vpn sunucu sahibi : dolandici@r10.net adresi ile üye olmuş vatandaş , 6 ocak günü 253.247.55.96 nolu adres ile bağlanmıştır.

Polis gider bakar 253.247.55.96 adresi r10 net internet hizmetleri a.ş.' ye ait bir adrestir, ve orası ile iletişime geçer.
Polis : Sevgili r10 net 253.247.55.96 ipsine 6 ocak tarihinde hangi müşteriniz bağlanmıştır?
r10 net : İsim :Oğuzhan, Soyisim: Kılıç, Telefon: 0538434**** , Ana Adı: Halime, Baba adı: Mehmet, Tc Kimlik Numarası 21536958453 (Bilgiler random yazdım gerçek değil)

Birkaç hafta sonra eve ptt den bir kağıt geliyor tebliğgat olarak. Üzerind dolandırıcıya gönderen kurum (Savcılık) falan yazar. Gidiyorlar bunu muhtarlıktan alıyorlar bir bakıyorlar üzerinde ifadeye çağrıldığdıkları yazar sanık olarak , veya direkt olarak evine polis gelir alırlar dizilerdeki,filmlerdeki gibi. Durum böyle.

Kullanıcılar için buz dağının görünmeyen kısmındaki özellikler;
-Günde 1000 kişi takip edebilirsiniz. 2000 kişiye kadar takipten çıkarma yapabilirsiniz.
Takip isteklerini 5 saniyenin altında göndermemelisiniz. Ayrıca her 40 gönderdiğiniz takip isteğinde 15 dakika göndermemelisiniz, takip engeli yiyebilirsiniz.
-İnstagram hesabınız telif içeriyorsa tek şikayette kapanır. Kural ihlali yapıyorsa bir kaç şikayette kapanır. Ama bir ihlal yoksa 100 tane de şikayet edilse kapanmaz (çok yüksek sayıda spamlar gelmediği sürece).
-Keşfete veya keşfet hikayelerine düşmeniz için belirli bir beğeni veya yorum almanıza gerek yok. Önemli olan şehir ile ilgili gönderilere etkileşimi olan ortak kişilerin sizinde gönderileriniz üzerinde etkileşim kurmasıdır.
-1 saatte en fazla 50 flood DM atabilirsiniz (aksi halde en az 24 saat takip engeli yiyebilirsiniz).
-Instagram engellemeleri (takipci,begeni,flood) en az 24 saat sürmektedir.
-Bir saatte en fazla 30 flood şeklinde yorum atabilirsiniz.
-Bir saatte en fazla 200 spam şeklinde takip ve en fazla 300 spam şeklinde beğeni yapabilirsiniz.
-Instagram akışının işleyişi;
https://help.instagram.com/1986234648360433

Kaynak; https://www.r10.net/members/103553-ouzkilic.html
"Fakire şükretmeyi öğreteceksin ki, zenginin huzuru bozulmasın."


Bu Konudaki Mesajlar
Instagram Kullanıcıları İçin Derin Anlatım (Hesap çalma,kapatma vs...) - tarafından ardayuce - 11-09-2019 Saat: 01:21

Foruma Git:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi